- The standing desk promotes better posture and reduces the risk of back pain
- A rectangular table top complements a wide range of interior design styles, from modern to traditional
- Enjoy exceptional support and reliability with a strong load capacity of 220 lb, perfect for all your essential tasks
- Experience personalized ergonomics with easy-to-use height settings crafted for your comfort
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Humanscale Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 220 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Table Top Width | 46" |
| Table Top Depth | 23" |
| Maximum Height Adjustment | 48" |
| Minimum Height Adjustment | 27" |
| Appearance | |
|---|---|
| Number of Legs | 2 |
| Edge Style | Flat |
| Height Adjustable | Yes |
| Base Included | Yes |
| Top Color/Finish | Bamboo |
| Base Color/Finish | Silver |
| Top Material | Wood |
| Base Material | Steel |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Style | 2-stage Leg |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Humanscale Corporation |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Description | Partially Assembled |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.