- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Silver product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Octa-core (8 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 2nd Gen processor upgrade generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Its 11 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 3.20 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 11 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 130 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

