- Processor Upgrade is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon Silver product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Dodeca-core (12 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 2nd Gen processor upgrade generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- Its 16.50 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 2.40 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.50 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 16.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 100 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

