INTEL® XEON® GOLD PROCESSORS
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- Processor Upgrade is versatile, reliable, and offers convenient usage with high speed
- Xeon Gold product line processor upgrade for better usability and increased efficiency
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 22 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor Upgrade with 2.80 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 22 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 150 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 185°F (85°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.