INTEL® XEON® GOLD PROCESSORS
With support for the higher memory speeds, enhanced memory capacity, and four-socket scalability, Intel® Xeon® Gold processors deliver significant improvement in performance, advanced reliability, and hardware-enhanced security. It is optimized for demanding mainstream data center, multi-cloud compute, and network and storage workloads. With up-to four-socket scalability, it is suitable for an expanded range of workloads.
- Processor Upgrade consumes less power to offer maximum productivity with added usability
- Xeon Gold product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Quad-core (4 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- Its 17 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
- Processor Upgrade with 3.80 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 3.80 GHz |
| Overclocking Speed | 3.90 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 17 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 105 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 161.6°F (72°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.