- The processor upgrade features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- Xeon Gold product line processor upgrade for better usability and increased efficiency
- Tetracosa-core (24 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 4th Gen processor upgrade generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 45 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor Upgrade with 2 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.80 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 45 MB |
| Thermal Design Power | 185 W |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 201.2°F (94°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

