- The Socket 3647 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Gold product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- Icosa-core (20 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 2nd Gen processor upgrade generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 27.50 MB of L3 cache to boost the instruction processing and system performance
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for reliable and fast execution of instructions to ensure maximum convenience and feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Threads | 40 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket 3647 |
| L3 Cache | 27.50 MB |
| Process Technology | 14 nm |
| Thermal Design Power | 125 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

