Has your server been configured with the memory it needs to perform as its role expands over time?
HPE DDR5 Smart Memory is designed for small to large enterprise customers with a significant need for performance and capacity, along with a desire to manage total cost of ownership. HPE DDR5 Smart Memory enables total server memory optimization, runs at top throughput speed, and is among the most power-efficient memory available. In addition to performance and efficiency, HPE DDR5 Smart Memory also delivers on reliability. Only the highest-quality DRAM modules are selected from top suppliers. Now more than ever, DRAM quality is critical, as data center trends such as server virtualization, cloud computing, and the use of large database applications have increased the need for higher-capacity memory with greater up-time. HPE DDR5 Smart Memory undergoes rigorous qualification and testing processes that unlock memory performance features available only with HPE servers.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 5600 MHz speed with registered signal for playing the latest games and using heavy software
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with 16 GB of memory that effortlessly manages them
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL46 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows convenient and easy recon
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Single-rank |
| CAS Latency | CL46 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |

