Has your server been configured with the memory it needs to perform as its role expands over time?
HPE DDR4 SmartMemory is designed for small to large enterprise customers with a significant need for performance and capacity, along with a desire to manage total cost of ownership. HPE DDR4 SmartMemory enables total server memory optimization, runs at top throughput speed, and is among the most power-efficient memory available. In addition to performance and efficiency, HPE DDR4 SmartMemory also delivers on reliability. Only the highest-quality DRAM modules are selected from top suppliers. Now more than ever, DRAM quality is critical, as data center trends such as server virtualization, cloud computing, and the use of large database applications have increased the need for higher-capacity memory with greater up-time. HPE DDR4 SmartMemory undergoes rigorous qualification and testing processes that unlock memory performance features available only with HPE servers.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 3200 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB bar will run multiple applications together and enhance your computer's performance
- DDR4-3200/PC4-25600 operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL22 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL22 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 750 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |

