HPE DDR4 SmartMemory
HPE DDR4 SmartMemory HPE DDR4 SmartMemory delivers great performance, reliability, and efficiency. Our large selection of server memory solutions provides the compatibility, capacity and bandwidth you need to productively manage your expanding workload with HPE ProLiant Gen9, Gen10, and Gen10 Plus servers, Apollo family servers, Synergy systems, and Blade systems.
As workloads grow and data center trends such as server virtualization, cloud computing, and the use of large database applications increase the need for higher-capacity memory with greater uptime, the quality and reliability of DRAM become ever more important. HPE SmartMemory goes through additional rigorous qualification and testing processes that unlock extended memory performance features available only with HPE Gen9, Gen10, and Gen10 Plus servers. This extensive testing ensures that HPE server memory is completely compatible with and optimized for HPE servers.
HPE DDR4 SmartMemory HPE DDR4 SmartMemory delivers great performance, reliability, and efficiency. Our large selection of server memory solutions provides the compatibility, capacity and bandwidth you need to productively manage your expanding workload with HPE ProLiant Gen9, Gen10, and Gen10 Plus servers, Apollo family servers, Synergy systems, and Blade systems.
As workloads grow and data center trends such as server virtualization, cloud computing, and the use of large database applications increase the need for higher-capacity memory with greater uptime, the quality and reliability of DRAM become ever more important. HPE SmartMemory goes through additional rigorous qualification and testing processes that unlock extended memory performance features available only with HPE Gen9, Gen10, and Gen10 Plus servers. This extensive testing ensures that HPE server memory is completely compatible with and optimized for HPE servers.
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3200 MHz speed with registered signal for smooth computer performance
- Editing high-resolution pictures, rendering 3D graphics and playing the latest games is not a big deal with DIMM 16 GB of memory that effortlessly manages them
- 1 x 16GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL22 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL22 |
| Signal Processing | Registered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 750 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

