HPE ProLiant ML110 Gen11
Provide enhanced single processor and storage flexibility in a 4.5U 1P tower optimized server with optional rackable chassis, outstanding compute performance, security, reliability, and expandability at an affordable price. Fill a mid-range of workloads for small offices, remote and branch offices of large enterprises, growing SMBs and data centers with the power of 4th and 5th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors (up to 32 cores) increased bandwidth with DDR5 and PCIe Gen5. HPE ProLiant ML110 Gen11 server is an excellent choice to accelerate your growing business.
- 1 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 64 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 1.92 TB SSD provides generous storage for all your critical data, supporting fast performance and dependable operations
- 2 x 800 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Xeon Silver processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 5th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Et
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4514Y |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 1.50 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Solid State Drive Configurati | 2 x 960GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 1.92 TB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4.5U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) , iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Controller Model | MR408i-o Gen11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | PCIe Gen5: 2 slots (x16) , upgradable to 4 slots (x16); OCP3 with PCIe Gen5: 1 slot (x16) |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 10 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Number of Media Drive Bays | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |















