HPE SMART CHOICE ProLiant DL380 G11 2U Rack Server - 1 x Intel Xeon Silver 4509Y 2.6 GHz - 64 GB RAM - 960 GB SSD - (2 x 480GB) SSD Configuration - Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) Controller
This product has no valid combination.
HPE ProLiant DL380 Gen11
Adaptable for diverse workloads and environments, the secure 2P 2U HPE ProLiant DL380 Gen11 Servers delivers world-class performance with the right balance of expandability and scalability. Designed for supreme versatility and resiliency while being backed by a comprehensive warranty make it ideal for multiple environments from Containers to Cloud to Big Data. Standardize on the industry's most trusted compute platform.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 64 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 960 GB SSD keeps programs active and resumes your system from suspension in seconds, delivering seamless productivity
- 2 x 1000 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Xeon Silver 2.60 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- 5th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performance uplinks for critical workloads
- 4 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for additional wiring, streamlining deployment and reducing installation costs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4509Y |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 22.50 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 3-slots (x8 , x16 , x8) as standard |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Number of Media Drive Bays | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ProLiant DL380 G11 Server |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











