Do you need to efficiently expand or refresh your IT infrastructure to propel the business? Adaptable for diverse workloads and environments, the compact 1U HPE ProLiant DL360 Gen11 delivers enhanced performance with the right balance of expandability and density. Designed for supreme versatility and resiliency while backed by a comprehensive warranty, the HPE ProLiant DL360 Gen11 is ideal for IT infrastructure, either physical, virtual, or containerized.
The HPE ProLiant DL360 Gen11 supports the 4th & 5th Generation Intel® Xeon® Scalable Processors with up to 64 cores, plus 5600 MT/s HPE DDR5 Smart Memory up to 4.0 TB per socket. Introducing PCIe Gen5 and Intel® Software Guard Extensions (SGX) support on the dual-socket segment, the HPE ProLiant DL360 Gen11 complements Gen10 Plus reach by delivering premium compute, memory, networking communication, discrete graphic, I/O, and security capabilities for customers focused on performance at any cost. DL360 Gen11 server is an execellent choice of daily business and workloads in General Compute, Database Management, Virtual Desktop Infrastructure, Content Delivery Network, EDA, CAD, Edge Acceleration and Intelligent Video Analytics.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 64 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 2 x 1000 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- 2.40 TB HDD ensures enough room for multimedia and documents, so you can store and access everything without delays
- Xeon Silver 2.40 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- 5th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet port offers ultra-f
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4510 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 2.40 TB |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Hard Drive Interface | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Hard Drive RPM | 10000 |
| Hard Drive Configuration | 2 x 1.2TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR408i-o Gen11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | Slot 1 x16 PCIe 5.0 - Full Height; Slot 2 x16 PCIe 5.0 - Low Profile |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |







