Are you looking for a single-socket scalable server solution to power your virtualized data-intense, large-capacity storage workloads? The HPE ProLiant DL345 Gen11 server is a scalable 2U 1P solution that delivers exceptional compute performance and large capacity storage options at 1P economics. Powered by 4th Generation AMD EPYC™ Processors with up to 96 cores, increased memory bandwidth (up to 3 TB), high-speed PCIe Gen5 I/O and EDSFF storage, up to 20LFF/ 34SFF, and up to 4 GPUs at the front, this server is a superb single-socket 2U solution for your data-intensive workloads. Enhanced security features with the HPE silicon root of trust are built into the firmware, creating a digital fingerprint for the AMD Secure Processor to validate safe operation prior to boot. The HPE DL345 Gen11 server provides impressive storage performance and options for data-intensive workloads like software-defined storage, video transcoding, and virtualized apps.
- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 256 GB memory, users can run multiple programs simultaneously without performance loss, maintaining smooth workflows
- 3.84 TB SSD ensures superior performance and storage for media, documents, and more, keeping your system responsive
- 800 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- EPYC 3.25 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 4th Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Etherne
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 9354P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Processor Speed | 3.25 GHz |
| Cache | 256 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 4 |
| Standard Memory | 256 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 3 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 2 x 1.92TB |
| Total Solid State Drive Capacity | 3.84 TB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | MR416i-p |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | PCIe 5.0 X16 Full-height , Half-length slot |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Riser Card | 2 PCIe x16 Riser |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |









