Overview | HPE ProLiant DL325
Gen11 Are you looking for a scalable, low-cost performance server solution for your virtualized and software-defined compute workloads? The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is a low-cost 1U 1P solution that delivers exceptional value balancing compute, memory, and network bandwidth at 1P economics. Powered by 4th Generation AMD EPYC™ Processors with up to 128 cores, increased memory bandwidth (up to 3 TB), high-speed PCIe Gen5 I/O and EDSFF storage, and supporting up to 2 double-width GPUs at the front, this server is a superb low-cost, 1U 1P, performance solution for your virtualized workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware, creating a fingerprint for the AMD Secure Processor that must be matched exactly before the server boot. The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is an excellent choice for virtualized workloads such as software-defined compute, CDN, VDI, and secure edge apps that require balancing processor, memory, and network bandwidth.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 64 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 960 GB SSD gives you enough space to store all your digital content and files, keeping everything organized and accessible
- 500 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- EPYC 3 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 4th Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 9124 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Cache | 64 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 3 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning , HPE OneView Standard (requires download) |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 PCIe 5.0 x16 Full-height , Full-length slot |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Riser Card | 1 PCIe x16 Primary Riser |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |







