HPE ProLiant ML350 Gen11
Provide most powerful and storage flexibility 2P tower server with rackable chassis design for various environments, and delivers exceptional compute performance, security, reliability, and expandability. Design to fulfill with wide range workloads for small offices, remote and branch offices of large enterprises, growing SMBs and data centers. HPE ProLiant ML350 Gen11 server is an excellent choice to accelerate your growing business.
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 32 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 800 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Xeon Gold 2 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 4th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient opera
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 5418Y |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 45 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded) , HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 4 x8 PCIe 5.0 slots |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Riser Card | 4 x8 PCIe 5.0 slots with primary riser cage |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







