HPE ProLiant ML350 Gen11
Provide most powerful and storage flexibility 2P tower server with rackable chassis design for various environments, and delivers exceptional compute performance, security, reliability, and expandability. Design to fulfill with wide range workloads for small offices, remote and branch offices of large enterprises, growing SMBs and data centers. HPE ProLiant ML350 Gen11 server is an excellent choice to accelerate your growing business.
- Xeon Silver 2.20 GHz processor for performing computational tasks effectively
- 2.20 GHz processor speed ensures optimal performance with fast and dependable results
- With DDR5 SDRAM memory technology get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
- Tetracosa-core (24 Core) processor core helps server process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 45 MB cache memory for convenient and quick access to the information to ensure maximum productivity
- 2 processors supported for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- 5th Gen server generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- With 64 GB memory, you can multitask between applications smoothly
- RAID provides data reliability, fault tolerance and improves overall performance
- 1.92 TB SSD provides ample storage room for all your critical data
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4516Y+ |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 45 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 2 x 960GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 1.92 TB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded) , HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced , HPE OneView Advanced (require licenses) , and HPE Compute Ops Management |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 4 x8 PCIe 5.0 slots |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Riser Card | 4 x8 PCIe 5.0 slots with primary riser cage |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









