HPE ProLiant ML350 Gen11
Provide most powerful and storage flexibility 2P tower server with rackable chassis design for various environments, and delivers exceptional compute performance, security, reliability, and expandability. Design to fulfill with wide range workloads for small offices, remote and branch offices of large enterprises, growing SMBs and data centers. HPE ProLiant ML350 Gen11 server is an excellent choice to accelerate your growing business.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 2 x 800 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- 16 TB HDD offers massive capacity for storing vital data, making it perfect for growing storage needs and smooth operations
- Xeon Silver 2.40 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- 5th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet enables high-capacity data transfer, improving overall performance for virtualization and data-intensive applications
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4510 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Total Hard Drive Capacity | 16 TB |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Hard Drive Interface | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Hard Drive Configuration | 2 x 8TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded) , HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced , HPE OneView Advanced (require licenses) , and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 4 x8 PCIe 5.0 slots |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Riser Card | 4 x8 PCIe 5.0 slots with primary riser cage |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









