HPE ProLiant ML30 Gen11
HPE ProLiant ML30 Gen11 The HPE ProLiant Compute ML30 Gen11 is an enterprise class server with an affordable starting price for SMB and ROBO budgets running on-premises or hybrid-cloud workloads. Performance, security, and expansion capabilities make the ML30 a perfect fit for point of sale, file, print and save applications and security monitoring workloads needed in franchise, remote or branch office locations.
- 1 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 16 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 1 x 350 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- 1 TB HDD ensures enough room for multimedia and documents, so you can store and access everything without delays
- Intel Xeon 2.60 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Tower form factor is ideal for internal apps, public websites, or secure data storage, offering reliable standalone performance
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet port offers ultra-fast network speeds, supporting mod
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2414 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Redundant Power Supply | No |
| Hot Swappable Power Supply | No |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 350 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | Serial ATA |
| Controller Model | Intel VROC |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Number of Media Drive Bays | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









