HPE ProLiant ML30 Gen11
HPE ProLiant ML30 Gen11 The HPE ProLiant Compute ML30 Gen11 is an enterprise class server with an affordable starting price for SMB and ROBO budgets running on-premises or hybrid-cloud workloads. Performance, security, and expansion capabilities make the ML30 a perfect fit for point of sale, file, print and save applications and security monitoring workloads needed in franchise, remote or branch office locations.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 1 x 500 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- Intel Xeon 2.90 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 4 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for additional wiring, streamlining deployment and reducing installation costs
- 8 USB ports allow quick, high-speed data transfer
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2436 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Controller Type | Serial ATA |
| Controller Model | Intel VROC |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 10 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









