HPE ProLiant ML30 Gen11
The HPE ProLiant Compute ML30 Gen11 is an enterprise class server with an affordable starting price for SMB and ROBO budgets running on-premises or hybrid-cloud workloads. Performance, security, and expansion capabilities make the ML30 a perfect fit for point of sale, file, print and save applications and security monitoring workloads needed in franchise, remote or branch office locations.
- 1 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 500 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- 4 TB HDD ensures enough room for multimedia and documents, so you can store and access everything without delays
- Intel Xeon 3.50 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Tower form factor is ideal for internal apps, public websites, or secure data storage, offering reliable standalone performance
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet enables high-capacity data transfer, improving overall performance for virtualization
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | 6325P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Total Hard Drive Capacity | 4 TB |
| Number of Hard Drives | 2 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Hard Drive Configuration | 2 x 2TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO6 and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | MR216i-p |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 3 x PCIe 4.0 X4 Full height , full length |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 6 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of External 5.25" Bays | 2 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









