Provide enhanced single processor and storage flexibility in a 4.5U 1P tower optimized server with optional rackable chassis, outstanding compute performance, security, reliability, and expandability at an affordable price. Fill a mid-range of workloads for small offices, remote and branch offices of large enterprises, growing SMBs and data centers with the power of 4th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors (up to 32 cores) increased bandwidth with DDR5 and PCIe Gen5. HPE ProLiant ML110 Gen11 server is an excellent choice to accelerate your growing business.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 500 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- Xeon Bronze 1.80 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 4th Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gigabit Ethernet port offers ultra-fast network speeds, supporting modern workloads and reducing bottlenecks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Bronze |
| Processor Model | 3408U |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Cache | 22.50 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4.5U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded) , HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced and HPE OneView Advanced (require licenses) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | upgradable to 4 slots (x16) OCP 3.0 with PCIe Gen 5.0: 1 slot (x16) , PCIe 5.0: 2 slots (x16) |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |









