HPE ProLiant ML110 Gen11
Provide enhanced single processor and storage flexibility in a 4.5U 1P tower optimized server with optional rackable chassis, outstanding compute performance, security, reliability, and expandability at an affordable price. Fill a mid-range of workloads for small offices, remote and branch offices of large enterprises, growing SMBs and data centers with the power of 4th and 5th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors (up to 32 cores) increased bandwidth with DDR5 and PCIe Gen5. HPE ProLiant ML110 Gen11 server is an excellent choice to accelerate your growing business.
- 2.40 GHz processor speed ensures efficient operation with consistent reliability
- Xeon Silver 2.40 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Dodeca-core (12 Core) processor core handles data efficiently for faster processing and better usability
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- 5th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- 960 GB SSD provides room for essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring smooth entertainment and work
- Tower form factor is cost-effective and highly configurable, making it suitable for growing businesses with evolving needs
- 2 x 800 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4510 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 1.50 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Rack Height | 4.5U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 , HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | PCIe Gen5: 2 slots (x16) , upgradable to 4 slots (x16); OCP3 with PCIe Gen5: 1 slot (x16) |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 10 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Number of Media Drive Bays | 1 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ProLiant ML110 G11 Server |















