HPE ProLiant MicroServer Gen11
HPE ProLiant MicroServer Gen11 delivers an affordable compact yet powerful entry level server that you can customize for onpremises, edge, hybrid cloud, or even workloads demanding datacenter performance. It has the ultra mini tower form factor and can be placed flat or vertically or wall-mounted depending on the customer environment. The latest Intel Xeon® E and Pentium® supported processors deliver compute performance as well as security and remote management into the server with HPE iLO silicon root of trust. Along with other enhancements such as 4 DIMM slots for DDR5 memory and 2 PCIe slots, whether you want a general-purpose server, NAS or even a virtualization server, you will be surprised at how much you can get out of this small and affordable server.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 180 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- 4 TB HDD ensures enough room for multimedia and documents, so you can store and access everything without delays
- Intel Xeon 3.50 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Ultra Micro Tower form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 4 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | 6325P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| Cache | 12 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 4 TB |
| Number of Hard Drives | 1 |
| Hard Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Hot Swappable Bays | No |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Hard Drive Configuration | 1 x 4TB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 1 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Redundant Power Supply | No |
| Plug/Connector Type | C5 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ultra Micro Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | Intel VROC |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | (1) PCIe 4.0 slots |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 3.5" Bays | 4 |
| Number of LFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |







