Overview | HPE ProLiant DL385 Gen11
The new HPE ProLiant DL385 Gen11 server is an accelerator-optimized 2U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 5th and 4th Generation AMD EPYC™ 9005 & 9004 Series Processors with up to 160 cores, increased memory speed (up to 6400 MT/s), highspeed PCIe Gen5 I/O, Gen5 EDSFF storage and the newly designed chassis supporting 8 single wide (SW) or 4 double wide (DW) GPUs*. The HPE ProLiant DL385 Gen11 server is a perfect accelerator-optimized 2U 2P solution.
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 64 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 960 TB SSD provides generous storage for all your critical data, supporting fast performance and dependable operations
- 800 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- EPYC 3.60 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- 5th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit E
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 9015 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Cache | 64 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 6 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 TB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 and HPE Compute Ops Management |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 x PCIe 5.0 X16 Full-height , full-length |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |





