Overview | HPE ProLiant DL385 Gen11
The new HPE ProLiant DL385 Gen11 server is an accelerator-optimized 2U 2P solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 4th Generation AMD EPYC™ 9004 Series Processors with up to 96 cores, increased memory bandwidth (up to 6TB), high-speed PCIe Gen5 I/O, Gen5 EDSFF storage and the newly designed chassis supporting 8 single wide (SW) or 4 double wide (DW) GPUs*. The HPE ProLiant DL385 Gen11 server is a perfect accelerator-optimized 2U 2P solution.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 1 x 800 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- EPYC processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- 4th Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applications
- DL385 G11 product series Server delivers modern tools and optimized design to boost productivity and simplify enterprise ope
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 9224 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Cache | 64 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 6 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR408i-o Gen11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 2 OCP 3.0 , 1 PCIe Gen5 x16 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |





