The HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 Server is redefining price/performance with the new math for virtualized compute. Powered by the latest AMD® EPYC® 7003 Series Processors , the HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 Server offers greater processing power, memory speeds up to 3200 MT/s. and data transfer rates with PCIe Gen4 capabilities.
This 2P, 2U server has been designed with flexibility while delivering a high core count and large memory footprint. Choose this purpose-built platform for virtualization, High Performance Compute and memory centric workloads.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 800 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- EPYC processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- No drive supports all your optical media and video recording needs with ease
- With DDR4 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-spe
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 7313 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Cache | 128 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives | No |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning , HPE OneView Standard (requires download) |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR416i-a |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 3-slots (x8 , x16 , x8) as standard |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |







