The HP ProLiant DL380p Gen8 Server series sets the standard for next generation 2U 2-socket rack servers. With designed-in quality and serviceability, unmatched performance, enhanced configuration flexibility, and customer-inspired design, the DL380p Gen8 offers the perfect solution for the dynamic compute requirements of today's demanding data centers.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 2 x 460 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- No operating system provides a reliable platform to run everyday applications smoothly and efficiently
- Intel Xeon 2.50 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 10, 50), balancing data protection with optimized performance
- With no optical drive, quickly access music, movies, and data stored on discs
- DDR3 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding serv
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2640 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Cache | 15 MB |
| QuickPath Interconnect | 7.20 GT/s |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 , 50 |
| RAID Supported | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 460 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports | 7 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C600 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





