Overview | HPE ProLiant DL365 Gen11
The new HPE ProLiant DL365 Gen11 server is a rack-optimized 1U 2P dense solution that delivers exceptional compute performance, upgraded high-speed data transfer rate and memory depth at 2P compute capability. Powered by 5th Generation AMD EPYC™ Processors with up to 160 cores, increased memory bandwidth (up to 6 TB), and high-speed PCIe Gen5 I/O, the HPE ProLiant DL365 Gen11 server is a superb rack-optimized, 1U 2P, dense solution.
The silicon root of trust anchors the server firmware to an HPE-exclusive ASIC, creating an immutable fingerprint for the AMD Secure Processor that must be matched exactly before the server boots.
The HPE ProLiant DL365 Gen11 server is an excellent choice for those who require increased compute density with built-in security and flexibility. A scalable, compute dense solution for high performance workloads such as general purpose virtualization, Virtual Desktop Infrastructure (VDI), Electronic Design Automation (EAD) or Compute-Aided Design (CAD) and more.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 256 GB memory, run as many programs as needed without losing performance, ensuring fast and reliable multitasking
- 960 GB SSD keeps programs active and resumes your system from suspension in seconds, delivering seamless productivity
- 2 x 800 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- EPYC processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- 5th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- 1
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 9115 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 64 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 8 |
| Standard Memory | 256 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 6 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 x PCIe 5.0 X16 Full-height , full-length |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |







