The HPE ProLiant DL365 Gen10 Plus Server is redefining price/performance with the new math for virtualized compute. Powered by the latest AMD® EPYC® 7003 Series Processors , the HPE ProLiant DL365 Gen10 Plus Server offers greater processing power, memory speeds up to 3200 MT/s. and data transfer rates with PCIe Gen4 capabilities.
This 2P, 1U server has been designed with flexibility while delivering a high core count and large memory footprint. Choose this purpose-built platform for virtualization, High Performance Compute and memory centric workloads.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 1 x 500 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- EPYC 3.20 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- No optical drive makes it simple to play, write, and record media content
- DDR4 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 7262 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Cache | 128 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 3.20 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 32 |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives | No |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.1 Type-A Ports | 5 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning , HPE OneView Standard (requires download) |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | Smart Array P408i-a |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | PCI-Express 4.0 2-Slots (x16 , x16) |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |







