Performance driven compute with storage density - ideal for enterprise applications. Industry leading performance, efficiency, capacity and reliability. Enterprise enhanced design for all workloads with versatility for future requirements. A space conscious 2-processor server with industry leading feature sets. Built to protect your investment and extend the life with reliability, accessibility and serviceability features designed in.
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 32 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 2 x 460 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- No OS helps you stay productive and creative with easy-to-use tools and a stable environment
- Intel Xeon 2.60 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- With no optical drive, quickly access music, movies, and data stored on discs
- With DDR3 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet enables high-capacity data transfer, improving overall per
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2670 |
| Number of Processors Installed | 2 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Hyper-Threading | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Cache | 20 MB |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Maximum Memory Supported | 384 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| RAID Supported | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 460 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports | 7 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Card Reader | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C600 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | 6Gb/s SAS |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Number of PCI Express x16 Slo | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 9 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







