Do you need to efficiently expand or refresh your IT infrastructure to propel the business? Adaptable for diverse workloads and environments, the compact 1U HPE ProLiant DL360 Gen11 delivers enhanced performance with the right balance of expandability and density. Designed for supreme versatility and resiliency while backed by a comprehensive warranty, the HPE ProLiant DL360 Gen11 is ideal for IT infrastructure, either physical, virtual, or containerized.
The HPE ProLiant DL360 Gen11 supports the 4th Generation Intel® Xeon® Scalable Processors with up to 60 cores, plus 4800 MT/s HPE DDR5 SmartMemory up to 4.0 TB per socket. Introducing PCIe Gen5 and Intel® Software Guard Extensions (SGX) support on the dual-socket segment, the HPE ProLiant DL360 Gen11 complements Gen10 Plus reach by delivering premium compute, memory, networking communication, discrete graphic, I/O, and security capabilities for customers focused on performance at any cost. DL360 Gen11 server is an execellent choice of daily business and workloads in General Compute, Database Management, Virtual Desktop Infrastructure, Content Delivery Network, Edge Acceleration and Intelligent Video Analytics
- 2 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 32 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 1 x 800 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- Xeon Gold processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- 4th Gen server generation improves power efficiency and ensures long-lasting reliability
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applications
- 2 Network (RJ-45
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Gold |
| Processor Model | 5416S |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 8 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | Serial ATA |
| Controller Model | Intel VROC |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | x16 HH) as standard , 2-slots (x16 FH |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |



