HPE ProLiant DL360 Gen10 Server
Does your data center need a secure, performance driven dense server that you can confidently deploy for virtualization, database, or high-performance computing? The HPE ProLiant DL360 Gen10 server delivers security, agility and flexibility without compromise.
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Server supports the Intel® Xeon® Scalable Processor Family with up to 28 cores, plus 2933 MT/s HPE DDR4 SmartMemory supporting up to 3.0 TB max. With the added performance that HPE Persistent Memory and 10 NVMe bring, the HPE ProLiant DL360 Gen10 means business. Deploy this dense platform for diverse workloads in space constrained environments and maintain it with ease by automating the most essential server lifecycle management tasks with HPE OneView and HPE iLO 5.
Does your data center need a secure, performance driven dense server that you can confidently deploy for virtualization, database, or high-performance computing? The HPE ProLiant DL360 Gen10 server delivers security, agility and flexibility without compromise.
The HPE ProLiant DL360 Gen10 Server supports the Intel® Xeon® Scalable Processor Family with up to 28 cores, plus 2933 MT/s HPE DDR4 SmartMemory supporting up to 3.0 TB max. With the added performance that HPE Persistent Memory and 10 NVMe bring, the HPE ProLiant DL360 Gen10 means business. Deploy this dense platform for diverse workloads in space constrained environments and maintain it with ease by automating the most essential server lifecycle management tasks with HPE OneView and HPE iLO 5.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 800 W power supply unit (PSU) included for hassle-free deployment and reliable power delivery in server environments
- No HDD provides ample room for documents and multimedia, ensuring your data stays safe and easy to manage
- Xeon Silver 3.20 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Blade form factor is optimized for energy and space savings, delivering high performance in compact data center environments
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- No drive supports all your optical media and video recording needs with ease
- 2nd Gen server generation offers higher speeds and more threads for optimal system performance
- With DDR4 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon Silver |
| Processor Model | 4215R |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 1.54 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | No |
| RAID Supported | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Blade |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C621 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 5 |
| Controller Type | Serial ATA |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







