HPE ProLiant DL325 Gen11
Are you looking for a scalable, low-cost performance server solution for your virtualized and software-defined compute workloads? The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is a low-cost 1U 1P solution that delivers exceptional value balancing compute, memory and network bandwidth at 1P economics. Powered by 4th Generation AMD EPYC™ Processors with up to 96 cores, increased memory bandwidth (up to 3 TB), high-speed PCIe Gen5 I/O and EDSFF storage, and supporting up to 2 GPUs at the front, this server is a superb low-cost, 1U 1P, performance solution for your virtualized workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware, creating a fingerprint for the AMD Secure Processor that must be matched exactly before the server will boot. The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is an excellent choice for virtualized workloads such as software-defined compute, CDN, VDI, and secure edge apps that require balancing processor, memory, and network bandwidth.
Are you looking for a scalable, low-cost performance server solution for your virtualized and software-defined compute workloads? The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is a low-cost 1U 1P solution that delivers exceptional value balancing compute, memory and network bandwidth at 1P economics. Powered by 4th Generation AMD EPYC™ Processors with up to 96 cores, increased memory bandwidth (up to 3 TB), high-speed PCIe Gen5 I/O and EDSFF storage, and supporting up to 2 GPUs at the front, this server is a superb low-cost, 1U 1P, performance solution for your virtualized workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware, creating a fingerprint for the AMD Secure Processor that must be matched exactly before the server will boot. The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is an excellent choice for virtualized workloads such as software-defined compute, CDN, VDI, and secure edge apps that require balancing processor, memory, and network bandwidth.
- 1 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 1 x 800 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- EPYC 3.25 GHz processor handles computing tasks effectively for better productivity
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- 4th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applications
- 4 Network (RJ-45) Ports
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 9354P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Processor Speed | 3.25 GHz |
| Cache | 256 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 12 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 3 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning , HPE OneView Standard (requires download) |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 PCIe 5.0 x16 Full-height , Full-length slot |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) Slo | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Riser Card | 1 PCIe x16 Primary Riser |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 3.0 |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





