HPE ProLiant DL325 Gen11
Are you looking for a scalable, low-cost performance server solution for your virtualized and software-defined compute workloads? The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is a low-cost 1U 1P solution that delivers exceptional value balancing compute, memory, and network bandwidth at 1P economics. Powered by 4th Generation AMD EPYC™ Processors with up to 128 cores, increased memory bandwidth (up to 3 TB), high-speed PCIe Gen5 I/O and EDSFF storage, and supporting up to 2 double-width GPUs at the front, this server is a superb low-cost, 1U 1P, performance solution for your virtualized workloads. The silicon root of trust anchors the server firmware, creating a fingerprint for the AMD Secure Processor that must be matched exactly before the server boot. The HPE ProLiant DL325 Gen11 server is an excellent choice for virtualized workloads such as software-defined compute, CDN, VDI, and secure edge apps that require balancing processor, memory, and network bandwidth.
- 1 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 64 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 960 GB SSD gives you enough space to store all your digital content and files, keeping everything organized and accessible
- 2 x 800 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- EPYC processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applicat
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 9015 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 3.50 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 12 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 3 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 800 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning , HPE OneView Standard (requires download) |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | MR408i-o |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 PCIe 5.0 x16 Full-height , Full-length slot |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Riser Card | 1 PCIe x16 Primary Riser |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |





