HPE ProLiant DL320 Gen11
Are you looking to run edge AI workloads like Computer Vision that need GPU accelerators or distributed data solutions that require expandable storage? The HPE ProLiant DL320 Gen11 is a 1U 1P server with a unique compact and workload-driven modular design that is purpose-built for edge computing delivering exceptional performance at 1P economics and an excellent choice for both virtualized and containerized workloads.
Powered by 4th and 5th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors with up to 60 cores and 270W, increased memory capability (up to 2 TB 5200 MT/s), and high-speed PCIe Gen5 supporting up to four single-wide GPUs (or two double-wide), the HPE ProLiant DL320 Gen11 server is a perfect low-cost, 1U 1P, performance solution. The HPE ProLiant Gen11 servers are engineered to optimize IT at the edge with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, you can multitask between applications seamlessly, keeping productivity high and response times quick
- 960 GB SSD provides room for essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring smooth entertainment and work
- 500 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- Xeon Bronze 2.10 ghz processor delivers strong performance for work and entertainment needs
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- 5th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet port offers ultra-fast network speeds, supporting modern workloads and reducing bottlenecks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon Bronze |
| Processor Model | 3508U |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Cache | 22.50 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 2 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C741 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO6 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Controller Model | Intel VROC |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 x16 FHHL PCIe Gen5; 1 OCP 3.0 Slot as default. 1 x16 FHHL PCIe Gen5 optional. |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |







