HPE ProLiant DL20 Gen11
The dense and compact HPE ProLiant DL20 Gen11 server powered by Intel® Xeon® E and Pentium® Processors provides a unique blend of enterprise class capabilities & value. It offers mobility, easy deployment and outstanding configuration flexibility to cater to a wide variety of business requirements at an affordable price point. Deploy this dense platform for diverse workloads in space constrained environments and maintain it with ease by automating the most essential server lifecycle management tasks with HPE iLO 6.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 1 x 500 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Intel Xeon 2.90 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet port offers ultra-fast network speeds, supporting modern workloads and reducing bottlenecks in data flow
- 4 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for additional wiring, streamlining deployment and reducing installation costs
- 8 USB ports provide a refined design and safer connectivity, ensuring reliable and secure device connections ev
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2436 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 500 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Remote Management Controller | iLO Management (standard) , Intelligent Provisioning (standard) , iLO Advanced (optional) |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | Serial ATA |
| Controller Model | Intel VROC |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 External OCP 3.0 Network Controller slot , 1 Internal OCP Storage Controller slot , 1 PCIe 5.0 CEM slot |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 5 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 4 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of SFF Bays | 4 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |











