HPE ProLiant DL20 Gen11
The dense and compact HPE ProLiant DL20 Gen11 server powered by Intel® Xeon® E and Pentium® Processors provides a unique blend of enterprise class capabilities & value. It offers mobility, easy deployment and outstanding configuration flexibility to cater to a wide variety of business requirements at an affordable price point. Deploy this dense platform for diverse workloads in space constrained environments and maintain it with ease by automating the most essential server lifecycle management tasks with HPE iLO 6.
- 1 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 16 GB memory, users can multitask between applications smoothly, preserving responsiveness and efficiency
- 1 x 290 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- Intel Xeon 3.40 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- With DDR5 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfers, such as backups and replication, ensuring smooth and efficient operations
- 4 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for additional wiring, streamlining deployment and reducing installation costs
- 8 USB ports allow quick, high-speed data transfer for your convenience, ma
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E-2434 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Cache | 8 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unregistered (Unbuffered) |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Plug/Connector Type | C13/C14 |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 290 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C262 |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | iLO Management |
| Controller Type | Serial ATA |
| Controller Model | Intel VROC |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 External OCP 3.0 Network Controller slot , 1 Internal OCP Storage Controller slot , 1 PCIe 5.0 CEM slot |
| Total Number of Expansion Slots | 3 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 3 |
| Number of 3.5" Bays | 2 |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of LFF Bays | 2 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |









