The new standard for growing data center needs. Delivering an optimized 2U server, designed with the right balance of expandability, performance, reliability, and manageability-all in a new compact chassis. The ideal platform for SMBs and enterprises running applications, which need the right mix of compute and storage.
- 2 processors supported for faster processing and improved access to data, optimizing performance under heavy loads
- With 32 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 2 x 900 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- No HDD provides ample room for documents and multimedia, ensuring your data stays safe and easy to manage
- Intel Xeon 1.70 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Rack form factor delivers added reliability and structural integrity, supporting consistent performance in enterprise setups
- RAID provides redundancy to safeguard data during drive failures, ensuring maximum dependability and uninterrupted operations
- No optical drive makes it simple to play, write, and record media content
- The DDR4 SDRAM memory technology ensures smooth data transfer between components, delivering consistent and reliable performance
- Gi
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2609 v4 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 |
| Total Hard Drive Capacity | No |
| RAID Supported | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 900 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



