HPE ProLiant DL145 Gen11
Ready to Experience Exceptional Performance, Affordability, and Versatility with HPE's Latest Edge Computing Server Solution?
HPE ProLiant DL145 Gen11 server is a 2U, single processor, robust edge computing server designed to cater to the needs of Retail, Manufacturing, Telecommunications, and various other industries. It offers a compelling alternative to traditional servers with its sleek design, affordable pricing, and quiet operation.
Powered by the 4th Generation AMD® EPYC™ 8004 Zen4c architecture, this server provides up to 64 energy-efficient cores, PCIe Gen5 speed, and high-performance EDSFF storage. It can operate continuously in temperatures ranging up to 55°C and withstand high-dust and high-vibration environments. It is engineered for today's hybrid world, allowing enterprises to virtualize traditional IT applications to power their businesses and accelerate AI success.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, improve system performance and reduce processing delays
- 480 GB SSD offers ample space for important documents, files, and critical data, ensuring reliability and quick access
- 700 W power supply unit (PSU) fulfills system power needs, ensuring smooth operation under heavy workloads
- EPYC processor ensures timely, efficient performance for demanding applications
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- 4th Gen server generation delivers improved performance for faster, more efficient computing
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster speeds than standard Ethernet, providing high-performance uplinks for critical workloads
- 4 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for additional w
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | EPYC |
| Processor Model | 8024P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 32 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 6 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 768 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 480 GB |
| Number of Solid State Drives | 1 |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 1 |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 700 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 2U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO 6 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 OCP 3.0) , 1 FHHL , 4 x PCIe Gen5 (2 FHFL |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Number of SFF Bays | 2 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | ENERGY STAR 4.0 |
| Energy Star | Yes |







