- 1 processors supported for optimal performance and maximum reliability in mission-critical server environments
- With 64 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 2 x 1000 W power supply unit (PSU) meets system power demands for stable and uninterrupted operations
- Xeon 6 processor works with modern DDR5 memory technologies, helping data move quickly so apps stay responsive during sustained activity
- Rack form factor simplifies usage and setup, offering a user-friendly design for convenient server integration
- RAID enhances reliability and speed through RAID levels (0, 1, 5, 6, 10, 50, 60), balancing data protection with optimized performance
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applications
- 2 Network (RJ-45) Ports eliminate the need for addit
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon 6 |
| Processor Model | 6515P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Cache | 72 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 6 , 10 , 50 , 60 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Remote Management | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Controller Model | MR408i-o Gen11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | (1) PCIe 5.0 x16 FHHL (Secondary Riser optional) |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



