HPE ProLiant Compute DL320 Gen12
Based on industry-standard modular server design, the HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 provides a right-sized, efficient compute solution. It is a 1U 1P server that provides best-in-class performance, with maximum I/O capabilities for cloud-native, Infrastructure-as-a-Service (IaaS), and general purpose workloads while consuming considerably less energy than 2P systems. The HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 is purpose-built for edge computing, delivering exceptional performance and optimized economics and is an excellent choice for both virtualized and containerized workloads.
The HPE ProLiant Compute DL320 Gen12 is powered Intel® Xeon® 6 Processors with up to 144 cores - including Intel Rich I/O options, increased memory capability (up to 4 TB 6400 MT/s), and high-speed PCIe Gen5. It supports up to four single-wide GPUs (or two double-wide) with front or rear-facing I/O, and capacity for up to 20 EDSFF drives. The HPE ProLiant Gen12 servers are engineered to optimize IT at the edge with a cloud operating experience, built-in security, and optimized performance for workloads to drive your business forward.
- 1 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 64 GB memory, improve system performance to execute complex applications smoothly and shorten processing time
- 960 GB SSD provides room for essential documents, favorite songs, movies, and pictures, ensuring smooth entertainment and work
- 2 x 1000 W power supply unit (PSU) included for dependable performance and redundancy in enterprise setups
- Xeon 6 processor supports PCIe 5.0 connectivity, enabling faster links to storage and accelerators for smoother data flow across the system
- Rack form factor offers easy deployment and streamlined usage, enhancing operational efficiency in server environments
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- DDR5 SDRAM memory technology enables efficient data movement across CPU cycles, improving throughput for demanding server workloads
- Gigabit Ethernet enables high-capacity data
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon 6 |
| Processor Model | 6505P |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 48 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 16 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered (Buffered) |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 2 x 480GB |
| Total Solid State Drive Capacity | 960 GB |
| Number of Solid State Drives | 2 |
| RAID Supported | Yes |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Number of Power Supplies Inst | 2 |
| Redundant Power Supply | Yes |
| Hot Swappable Power Supply | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Maximum Power Supply Wattage | 1000 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 4 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack |
| Rack Height | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Remote Management | Yes |
| Remote Management Controller | HPE iLO6 |
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| Controller Model | MR408i-o Gen11 |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| PCI Express Details | 1 PCIe 5.0 x16 FHHL (Secondary Riser optional) |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 8 |
| Number of SFF Bays | 8 |
| Video Ports | |
|---|---|
| VGA | Yes |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 9 (ErP Lot 9) |







