Overview
HPE Networking Instant On Switch 1960 series, consist of advanced, smart-managed, fixed configuration Gigabit stackable switches designed for smalland growing businesses that are easy to deploy and affordable. Theseswitches are designed to scale as business grows, making adding moreemployees, devices and applications simple. The Instant On 1960 switchesare made to handle the today bandwidth-heavy applications like voice andvideo conferencing, enabling consistent connectivity to improve userexperience and application performance. These switches come with flexiblemanagement option: local web GUI or Instant On mobile app and cloud-based web portal.
What's new
- Simplify network management bystacking up to four Instant On 1960switches and managing themthrough one single IP address.Stacking supported via local andcloud-managed stacking modes.
- Smart-managed layer 2+ Ethernetaccess switch series ready to deployin 12-port, 24-port, and 48-port fornon-PoE and PoE (supports Class 4and Class 6 PoE) models.
- The Networking Instant On 1960aggregation switches comes withtwelve 10 GBase-T and four SFP+ports, providing 10 G connectivity to servers, network storage devices andaccess switches alike.
- For environments with heavybandwidth needs, 10 GBase-T andSFP+ uplink ports deliver lightning-fast network speeds and nearlyeliminates traffic bottlenecks.
- HPE Networking Instant On mobileapp and/or cloud-based web portalfor easy network management onsiteor remotely.
- High-level Gigabit with 10 GbE Networking for Advanced Small Businesses
- Each model of the HPE Networking Instant On Switch 1960 series includes four 10 GbE connections to connectto servers, network storage devices, or to other switches.
- Two connections of 10 GBASE-T deliver 10 GbE over copper Category 5/6a cabling for simple, affordable, high-bandwidth connections to a maximum distance of 100 meters.
- With PoE models, up to 30W PoE power delivery is available for Class 4 PoE devices like access points,surveillance cameras and VoIP phones, and up to 60W PoE power delivery is available for Class 6 PoE deviceslike pan-tilt zoom cameras and video-enabled IP-phones.
- Simplify Network Deployment and Management for Small Organizations
- The HPE Networking Instant On Switch 1960 series is a complete portfolio for increased small business flexibility.It consists of six models including two 24-port and two 48-port models in PoE and non-PoE configurations, a 12-port multi-rate switch, and a 12-port 10-Gigabit aggregation sw
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 370 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 80 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Stack Port | Yes |
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10 GBASE-T Gigabit Ethernet RJ-45 Network Uplink Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |







