- The Socket LGA-4677 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Silver product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 5th Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 45 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor Upgrade with 2.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 45 MB |
| Thermal Design Power | 185 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.40 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 194°F (90°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

