- The Socket LGA-4677 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Gold product line processor upgrade for better usability and increased efficiency
- Dotriaconta-core (32 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 5th Gen processor upgrade generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 160 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor Upgrade with 2.10 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 160 MB |
| Thermal Design Power | 270 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 4.80 GHz |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 195.8°F (91°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

