- The Socket LGA-4677 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Xeon Gold product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Hexadeca-core (16 Core) processor core efficiently handles data to ensure quicker transfer of information with maximum usability
- 4th Gen processor upgrade generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 32 MB L2 + 30 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 2 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 30 MB |
| L2 Cache | 32 MB |
| Process Technology | 10 nm |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| Thermal Design Power | 150 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | Xeon Gold Hexadeca-core (16 Core) 5416S 2 GHz Server Processor Upgrade |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

