- The Socket LGA-4710 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel Xeon processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Hexadeca-core (16 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 72 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor Upgrade with 3.20 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
- 4 TB maximum memory supported for optimal processor upgrade performance to ensure better usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | Intel® Xeon® 6 processors |
| Processor Parent Description | Intel® Xeon® 6517P Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3.20 GHz |
| Overclocking Speed | 4.20 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| L3 Cache | 72 MB |
| Thermal Design Power | 190 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

