- The processor upgrade features Socket LGA-4710 socket for installation on the PCB
- Intel Xeon 3.50 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- Octa-core (8 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 48 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 3.50 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
- 4 TB maximum memory support provides efficient, dependable performance of processor upgrade
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Vendor Processor Type | Intel® Xeon® 6 processors |
| Processor Parent Description | Intel® Xeon® 6507P Processor |
| AES New Instructions (AES-NI) | Yes |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.50 GHz |
| Overclocking Speed | 4.30 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4710 |
| L3 Cache | 48 MB |
| Thermal Design Power | 150 W |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Standard Supported | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Technology Supported | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed Supported | 6.40 GHz |
| Maximum Memory Supported | 4 TB |
| Security | |
|---|---|
| Intel Trusted Execution Techn | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Thermal Specification | 170.6°F (77°C) |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.