The H3C RPS 800-A Redundant Power System is an external DC power supply unit for the H3C S5500-52C-EI that uses AC input and provides DC output for switch redundant backup power. This redundant power system (RPS) provides selective DC outputs. Depending on the connected DC output cable(s), the RPS can provide +12 V DC, -54 V DC, or +12 V DC and -54 V DC concurrently to the powered device. The RPS 800 supports cold backup of power supply, which means it only switches to the DC output state when it detects a power supply failure of the powered device.
- With two or more powering supply units and single power supply running, keeps computer power up in case of failure
- The compatible output voltage of 12 V DC ensures that the device is ready to use when needed
- The maximum output power of 650 W boosts up the performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | -54 V DC |
| Output Current | 12 A |
| Output Voltage Detail | -54 V DC @ 12 A |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 650 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |

