HPE FlexNetwork 5140 EI Switch Series
The HPE FlexNetwork 5140 EI Switch Series comprises Gigabit Ethernet switches that support static, OSPF and RIP Layer 3 routing, convenient fixed 10GbE uplink ports, PoE+, ACLs, IPv6 and delivers energy savings with Energy Efficient Ethernet.
Unique Intelligent Resilient Fabric (IRF) technology creates a virtual fabric by managing several switches as one logical device, which increases network resilience, performance, and availability, while reducing operational complexity. These switches provide Gigabit Ethernet access and can be used at the edge of a network or to connect server clusters in small data centers.
High availability, simplified management, and comprehensive security control policies are among the key features that distinguish this series.
- Gigabit Ethernet access switch with static layer 3 routing, RIP, high density 10GbE uplinks and POE+ models for voice, video and wireless
- IRF technology that enables plug-and-play device aggregation and link aggregation across multiple devices
- Embedded network management capabilities at no additional cost with Smart Management Centre (SmartMC)
- Energy-saving green design features such as automatic switching of idle ports to energy-saving mode and powering down unused ports
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 370 W |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 47 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 48.0 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Cabinet Mount |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4.0 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 4 x 10 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |